Online terapi, internet sayesinde psikolojinin kapalı kaldığı alanı genişleterek danışmanlık hizmetinin daha fazla insana ulaşmasını sağlamıştır.”

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli nedenlerle bir terapistle görüşemeyen birçok insan gittikçe yaygınlaşan ve sıklaşan bir biçimde sorularına internet üzerinden danışmanlık aramaktadır. Online terapi, internet sayesinde psikolojinin kapalı kaldığı alanı genişleterek danışmanlık hizmetinin daha fazla insana ulaşmasını sağlamıştır. Kişinin kendisini tanıtmak zorunda olmaması, mekânsal ve zamansal özgürlük, kişilerin online terapiyi seçmesinde önemli nedenlerdir.

Özelikle yurt dışında yaşayan yurttaşlarımız için kendilerini kendi ana dilinde anlatabilecekleri, kendi kültürlerinden olan profesyonellere yaşadıkları ülkelerde ulaşmakta büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Online terapi, bu bağlamda büyük bir ihtiyacı karşılama misyonunu da üstlenmiştir.

internet üzerinden online terapi

Online terapinin en gerekli olduğu ve çok doğru bir çözüm olarak öne çıktığı diğer bir alan ise, sağlık nedeniyle bulundukları yerden ayrılamayanların bir terapiste ulaşma ihtiyacıdır. Sağlık nedeni ile hareket kısıtı bulunanların özellikle bir psikoterapist desteği alması gerekir. Kanser, travma, felç ve benzeri rahatsızlıklar sebebiyle bu ihtiyaçlarını karşılayamayan hastalar mutlaka internet üzerinden psikolojik destek almayı düşünmelidir.

2007 senesinden fiziki şartlar nedeniyle ofisime gelemeyen danışanlarım için kurmuş olduğum www.onlineterapist.com sitesinde dört seçenek üzerinden danışmanlık almak mümkündür; E-Posta ile Danışma, Anlık İleti ile Danışma, Telefon ile Danışma ve Görüntülü Danışma;

Konuşmak yerine yazmak benim için daha kolay diyenlerdenseniz, istediğimde yazmaya başlar istediğimde ara verir, sonra ne zaman yine yazabilecek gibi hissedersem, devam ederim diyorsanız, E-Posta ile Danışma sizin için doğru seçenektir.

yerine yazmak benim için daha kolay, ama sorularıma hemen yanıt almak istiyorum diyenlerdenseniz, Anlık İleti ile Danışma sizin için doğru seçenektir.

Yazmak bana göre değil, ben konuşmak, anında paylaşmak ve sorularıma hemen yanıt almak istiyorum diyenlerdenseniz, Telefon ile Danışma sizin için doğru seçenek olacaktır.

Farklı bir ülke veya şehirdeyim ya da İstanbul o kadar büyüdü ki artık ofisinize gelmek zor. Ya da farklı nedenlerle yüzyüze terapiye katılamıyorum, bulunduğum yerden süreci yaşamak istiyorum diyorsanız, Görüntülü Danışma sizin için doğru seçenek olacaktır.

Teşekkürler

Dr. phil. R. Meltem Kavcar Sırmalı

www.onlineterapist.com bir KRİZ MERKEZİ DEĞİLDİR. Eğer bir kriz durumundaysanız, intihar etmeye, kendinize ve/veya başkasına zarar vermeye dair düşünceleriniz varsa, farklı fiziksel tehlikeler yaşıyorsanız, derhal en yakın emniyet birimine ve/veya sağlık kuruluşuna başvurun ya da 155 polis ve/veya 112 acil yardım hattını arayın.
Online Danışmayı ancak
· 18 yaşından büyükseniz,
· Online danışmanın istek ve ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu düşünüyorsanız,
· Bir kriz sürecinde, intihar ve zarar verme dürtüleri içinde değilseniz,
· Online danışma sınırlamalarının farkındaysanız,
· Yüzyüze Terapi için tereddüt yaşıyor ya da isteksizseniz
tercih etmelisiniz.
Online Danışma hizmeti 18 yaşından küçüklere verilmemektedir. Eğer 18 yaşından küçükseniz ve terapi görmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aileniz ile birlikte Yüzyüze Terapi için başvurunuz.
Sitedeki uygulama bir danışmanlık hizmetidir. Teşhis ve özellikle farmakoterapiyi içermez. Tanı konulması ya da ilaç tedavisi gerektiren bir durumdaysanız, bir psikiyatra başvurmalısınız.
www.onlineterapist.com bir tıbbi tedavi ya da sağlık koruma sitesi değildir. Bu konuda hizmet veren web siteleri mevcuttur.
Bu siteden hizmet alırken sürdürdüğünüz tıbbi tedavinizi bırakmayınız.
www.onlineterapist.com sitesinde doğrudan ya da dolaylı ruh sağlığı ve hastalıkları ile ilgili teşhis ve tedavi uygulanmamaktadır.
İnternet üzerinden uygulanan online danışma hizmeti günümüz teknolojik koşullarında tam olarak güvenli değildir.
www.onlineterapist.com danışma esnasında oluşabilecek teknik aksaklıklardan sorumlu değildir. Danışma teknik nedenlerle aksarsa, eksik kalan süre daha sonra tamamlanır.
Eğer bu koşulları kabul etmiyorsanız, lütfen siteden hemen ayrılınız.