online terapi illustrasyonu

Online Terapi Rüştünü İspat Ediyor 1.Bölüm

Yapılan son çalışmalar elektronik ortamda gerçekleştirilen psikoterapinin faydalı olduğunu göstermektedir (Robert Epstein).

Bir yatırım danışmanı olan Gabriela, 42 yaşındadır ve iki yıldan uzun bir süredir elektronik ortamda anlık ileti yoluyla terapi görmektedir. İlişkisi bittiğinde ciddi bir depresyona girmiş ve kendisini objektif ve destekleyici bir şekilde dinleyecek bir profesyonele ihtiyaç duymuştu. Bundan seneler önce çocuğu vefat ettiğinde yüzyüze terapi almış ve büyük faydasını görmüştü. Bu sefer tercih ettiği anlık ileti danışmanlığı ile yüzyüze terapiyi kıyasladığında, yüzyüze terapiyi gözünde fazla büyüttüğü kararına vardı. Anlık ileti danışmanlığında geçmiş konuşmalarını istediği sıklıkta okuyabilmekte, terapi seanslarını tekrar yaşayabilmekte ve gösterdiği gelişimi çok net bir şekilde görebilmektedir.

57 yaşında ve boşanmış olan Linda, iki yıldan uzun bir süredir anlık ileti ile danışmanlık almaktadır. Haftada bir katıldığı anlık ileti seansları için yüzyüze terapi seanslarında ödediğinin yarısı kadar bir ücret ödemekte ve “havaların nasıl olduğu” ile ilgili boş sohbet girizgâhları ile zaman kaybetmemekte olduğunu düşünmekte ve “konuya direkt girebiliyoruz” demektedir. Yas tutan bir arkadaşını teselli etmek için uğraş verdiği dönemde girdiği depresyon nedeniyle bir araya geldiği terapisti, anlık ileti yöntemi ile depresyondan çıkmasını sağlamıştı. Aslında terapisti ile hiç yüzyüze gelmemiş, tanışmamış hatta sesini bilme duymamıştı.

Bu uzaktan terapötik yaklaşım için hem Gabriela’nın hem de Linda’nın benzer ilginç bakış açıları var. Lİnda “Uzaklık mı? Terapistim evimin içinde. İletişimimizdeki bu yakınlık diğer terapistlerle bir türlü paylaşamadıklarımı gönül rahatlığıyla paylaşmamı sağlıyor.” derken, Gabriela yüzyüze terapide terapistinin yüzünde oluşabilecek olumsuz bir ifadeden çekindiği için söylediklerine dikkat ettiğini, ancak bu anlık ileti ile danışmada terapisti ile tamamen açık ve dürüst bir paylaşımda bulunduğunu ifade ediyor.

Linda ve Gabriela, Hagerstown’da çalışan psikiyatr Carl Benedict’in danışanları. Linda 2,653 mil uzakta San Diego, Kaliforniya’da, Gabriel ise 4,235 mil uzakta Münih, Almanya’da yaşamaktadır.
Kısa Notlar:

Araştırmalar eposta, görüntülü görüşme, telefon ile görüşme ve anlık ileti ile danışmanın kognitif, duygudurum ve davranış bozukluklarında etkili olduğunu göstermektedir.
Hatta mobil iletişimin kullanıldığı terapötik iletişimin diğer alanların yanında yeme bozukluklarında, alkol kötüye kullanımında, sigara kullanımı ve kaygı bozukluklarında etkili olduğu bir gerçektir.
Psikolojik sıkıntılarda elektronik ortam terapileri hızla artmaktadır.

Referans: Robert Epstein

http://drrobertepstein.com/downloads/Epstein-Distance_Therapy-SciAm_Mind-MayJune2011-final.pdf