Yeni Normal Corona Günleri Sonrası Vol.1

Covid-19, birdenbire ortaya çıktı ve herkesin hayatını kökten etkiledi, değiştirdi. Evlere kapanıldı. Fiziksel, psikolojik ve ekonomik olarak birçok olumsuz etki oluştu. “Şu iki haftayı da geçelim”lerle aylar geçti. Corona Günlerinin pek de çabuk geçip gitmeyeceği netleşti.

“Yeni Normal” böyle çıktı işte. Kısa bir süre öncesine kadar pandemi içindeki kapalı yaşamı tanımlarken, şimdilerde pandemiye rağmen açılmaya başlayan yaşamı anlatır oldu. Pandemi içinde kapalı yaşama bu kadar zor adapte olmuşken, pandemiye rağmen açık yaşam içinde, bu yeni sağlık kaygısı ile dolu fiziksel, psikolojik ve ekonomik durumda nasıl konumlanılacağının kurallarını oluşturmaya çalışıyor tüm “Yeni Normal” çalışmaları.

Bu bağlamda “Yeni Normal” sadece değişen koşulları tanımlamakla kalmıyor, aynı zamanda bu değişen koşullara nasıl adapte olacağınızı ve başarıya ulaşmak için kendinizde nasıl değişimler oluşturmanız gerektiğini anlatıyor. Bu yeni dönemde Corona öncesi döneme nasıl ve ne zaman dönüleceğinin hayallerini kurmak yerine bu dönemde “Yeni Normal”e nasıl uyum sağlayacağınız, hangi atılımları yapacağınız ve değişimin hangi alanlarında öncülük edebileceğinize karar verip uygulayacağınız bir süreçte olduğunuzun farkına verin ve kabullenin.

Peki, tüm dünya böylesine zorlanırken, biz temel yaşam ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayacağız, hayatta ve ayakta kalmayı nasıl başaracağız?

  1. Değişiklikleri Gözlemleyin

“Yeni Normal” tanımının kilit kısmı malumunuz, hayatımıza getirdiği değişiklikler. Bir bakalım, neymiş bu değişiklikler: Evden çalışma, uzaktan eğitim, uluslararası uçuşların iptali, perakende sektörünün kapatılmış olması nedeniyle yaşadığı kriz,  restoranların kapalı kalmasından sonra yeni kurallarla tekrar açılması. Bu değişikliklerin hepsi bir diğerini etkileyen zincir halkaları gibi. Bu halkalardan tek bir tanesinde bile bir iyileştirme, bir yenilik ya da çözümün bir parçası olursanız, zincirin diğer halkalarını da harekete geçirecek ve bu Pandemi sürecinden sonra özlediğiniz, beklediğiniz, ihtiyaç duyduğunuz başarı için iyi bir başlangıç oluşturursunuz.

  1. Değişmeyenleri Gözlemleyin

Dış koşullara bağlı olarak değişmeyenlere, olumsuz etkilenmeyenlere dönüp bakın. İnsanın sağlık, gıda, temel ihtiyaç maddeleri, eğitim, eğlence gibi alanlara her zaman ihtiyacı var. Belki ulaşma yolu ve şekli daha farklı şekiller alabilir, ama bu ana ihtiyaçlar hep var olacaklar. Pandemi sürecinden öncesinde de var olan online sağlık hizmetleri, sanal gıda marketleri, internet üzerinden alışveriş, online öğrenim, webinarlar, birçok eğlence uygulaması, canlı yayınlar bu ihtiyaçlara ulaşmanın farklı yol ve şekilleri olarak gittikçe daha yaygın olarak kullanılır oldular ve olmaya devam edecekler. Bu alanlardan kullanıcı olarak yararlanabileceğiniz ve işlerinizi kolaylaştırabileceğiniz gibi, bu alanlar yönelip, yatırım yapıp, kazanç elde edebilirsiniz.

  1. Yetkinliklerinizi Gözlemleyin

Yetkinlikler, yeni gelişen durumlarda her iki yönde de fayda sağlamak için ihtiyaç duyduğumuz temel taşlardır. Bu pandemi döneminde 3D yazıcıların maske, solunum cihazı yedek parçası üretmesi bu yetkinlikleri devreye sokma konusunda çok güzel örnekler. Online olarak hastalarına destek veren doktorlar, öğrencilerine online sistem üzerinden eğitim veren öğretmenler, hemen her konuda internet üzerinden yapılan canlı yayınlar bu yetkinlikleri kullanmanın muhtelif örnekleri. Siz de bunun bir parçası olabilir ve yetkinliklerinizi yeni alanlarda kullanabilirsiniz.

  1. Böyle bir süreçte ekonomi daha önceden rekabetin daha az olduğu alanları keşfetmeye başladı. Bu alanları keşfedip içinde yer almak için yeni bir konumlanmaya ihtiyaç olduğu bir gerçek. Yeniden konumlanmayı kendi işinize nasıl uygulayacağınızı belirlemek için yeni iş planlarına ihtiyacınız olacak. “Yeni Normal”in getireceklerinin neler olduğunun henüz netleşmediği doğrudur, ama sürece uyum sağlayarak yeni çözümler oluşturmak, yaratıcılığınızı devreye sokmak, bu süreçte sadece var olmayı sürdürmenizi sağlamakla kalmayacak gelişmenizi ve bu süreçten kazanan olarak çıkmanızın anahtarı olacaktır.

Kendimizi nasıl geçindireceğimiz, ekonomik olarak nasıl ayakta kalacağımız çözerken psikolojik sağlığımızı nasıl koruyacağımızı da önümüzdeki günlerde konuşacağız.

Sağlık ve iyiliklerle kalın

Dr.phil. Meltem KAVCAR SIRMALI

10 Haziran 2020