Anda Kalmak

Yaşam, bir dizi anın ardı ardına gelmesiyle şekillenir. Geçmişte yaşananlarla ilgili pişmanlıklar, gelecek ile ilgili kaygılar ile fazlasıyla meşgulken, anı kaçırır, göz ardı ediverir insan. Günümüzün hızlı temposu ve sürekli değişen koşulları içinde anı fark etmeyi ve değerini anlamak elbette ki hiç de kolay değildir.  

Sürekli geçmişi düşünmek ve gelecek hakkında endişelenmek, hayatınızdaki güzel şeylerin tadını şimdi ve burada çıkarmanızı imkansız kılar.  

Anı yaşamayı öğrenmek, kendinizi, yaşadıklarınızı fark edip değer vermenizi;  geçmişin pişmanlıkları, geleceğin kaygılarının oluşturduğu stresleri en aza indirmenizi sağlar. Anda kalmak, o an olumlu, olumsuz ne hissediyorsanız, üzgün, kızgın, kırgın, öfkeli, mutlu, keyifli, vb. bilincinde olmaktır.  

Anın gerçekliğini kabul etmek, andaki deneyimleri tam olarak yaşamak, özgürlüğün bir ifadesidir. Geçmişe takılıp kalmak, gelecek hakkında endişelenmek yerine, anın değerini, önemini kavramak, hayatınıza özgürlük ve esneklik katar. Anda kalmak, yaşamı tam anlamıyla deneyimlemenizi sağlar, her anı değerli kılar ve yaşamsal doyumu yükselterek mutluluğunuzu destekler. Böylelikle dingin ve huzurlu bir hayat yaşarsınız.  

Günlük hayatınızda çoğunlukla otomatik pilot modunda hareket ettiğinizin de farkına varın. Rutin işlerinizi düşünmeden yaparsınız ve zihniniz başka şeylere odaklıdır. Otomatik pilotta olma hali, anda olmamızı engeller, gerçekliğin farkında olmamızı zorlaştırır. Farkındalık, otomatik pilotu fark etmenizi, devre dışı bırakmanızı ve zihninizi anda tutmanızı sağlar.  

Peki, nasıl bir yol izlemelisiniz anda kalmayı başarmak için? 

Öncelikle kontrol edemediklerinizi kabul etmeyi öğrenin, çözüm üretemediğiniz tüm düşünceleri bir kenara bırakın ve ana odaklanın. 

 

Hayatı Kontrol Edemeyeceğinizi Kabul Edin 

Düşüncelerde yaşadığınızda, aslında kontrolünüz dışında olan şeyleri kontrol etmeyi amaçlarsınız. Problem çözmeye odaklı zihin, tüm çözümlere sahip olduğunu düşündüğü için her şeyi çözmek için sürekli çalışır. Rasyonel zihniniz, bir araba tamir etmek ya da mali raporlar hazırlamak gibi rasyonel görevleri yerine getirirken çok faydalı olsa da duygularla uğraşırken sıkıntıya yol açar. Zihninizle duygularınızı yönetemezsiniz, sadece davranışlarınızı yönetebilirsiniz.   

Kontrol edemediklerinizi kabul etmek, belirsizlikle baş etmekte zorlanmanıza neden olsa da, sizi zihninizle yapacağınız sonsuz savaştan kurtarır. 

Geçmişteki yaşanmışlıklarınızı bırakın yerlerinde kalsınlar. Filmi geri sarıp da tekrar oynatma imkanı olmadığına göre, geçmişteki hiçbir şeyi değiştiremeyeceğinizi kabul edin ve zihninizde sürekli geçmişi yargılamaktan, kendinizi suçlamaktan vazgeçin. 

Gelecek ile ilgili de hiçbir şey net değil malum. Henüz gerçekleşmemiş durumları yönetmeye çalışmak siz ne kadar farklı seçenekleri kurgulasanız da, en az bir dış faktörü hesaba katamayacağınız için sadece boşuna enerji sarfiyatıdır. Boşu boşuna hiç olmayacak seçenekler için neredeyse tüm zihinsel enerjinizi harcarsınız.  

Siz siz olun, sadece anda kalın.  

 

Çözüm Üretemediğiniz Tüm Düşünceleri Bir Kenara Bırakın  

Olan ya da olacaklar ile ilgili sürekli düşünmenizin boşa enerji sarfiyatı ve size kendinizi kötü hissettirmek dışında hiçbir etkisi olmadığının farkına varın. Geri çekilip bir düşünceyi fark ettiğinizde, artık onun içinde sıkışıp kalmazsınız, bu da size sadece düşünceye tepki vermek yerine ne yapmak istediğinizi seçme özgürlüğü verir. 

Düşünceler ancak onları gerçekmiş gibi kabul ederseniz sizin üzerinizde güce sahip olurlar. 

Felsefik sorgulamalar dışında düşünmek sadece çözüm üretebiliyorsa, faydalı bir fonksiyondur. Çözüm üretmeyen her düşünce bilin ki size zarar verir, içsel eleştirmeninize yol açar.  

Siz siz olun düşünme fonksiyonunuzu doğru şekilde kullanın. 

 

Ana Odaklanın 

Kafanızın içinde yaşarken, zamanınızın çoğunu geçmişi düşünerek veya gelecek hakkında kaygılanarak geçirirsiniz. Şimdiki an dışında her şeye odaklanırsınız. Düşünerek ne geçmişi değiştirebilir ne de geleceği şekillendirebilirsiniz. Dün geçti, geleceğe daha var. Elinizde olan sadece şu an.  

Şimdi kendinize ılık bir içecek hazırlayın ne çok sıcak ne de çok soğuk. Tein, kafein ve asit içermesin. Alın içeceğinizi kapının önüne ya da, balkona çıkın. Bu mümkün değilse, cam açın. Bir yudum alın içeceğinizden, damağınızda tadı hissedin, teninizde havayı fark edin. Sıcaksa sıcağı, soğuksa soğuğu fark edin. Andasınız. 

Bu egzersizi her gün aynı saatte tekrar edin. 

Düşüncelerinizin oradan oraya, geçmişinizden, gelmemiş geleceğe salındığını fark ettiğinizde, hemen ana odaklanın. 

Unutmayın, gerçek olan sadece şu an. 

 

Anda kalmak, stresle başa çıkmanızı, duygusal farkındalığa ulaşmanızı sağlar, iyileşme süreçlerini destekler, stresle başa çıkmanın etkili bir yoludur. Yaşadığınız streslerin büyük bir kısmı, geçmişte yaşanan olumsuz deneyimleri rafına kaldıramamanız, gelecekteki belirsizliklerle ilgili kaygısal kurgular yapmanız neticesinde ortaya çıkar. Anı yaşamak, zihinsel enerjiyi ana odaklamak demektir. Buu stresi azaltacak ve yaşam kalitenizi belirgin biçimde arttıracaktır. 

 

Anda kalmak, duygusal farkındalığı geliştirmenin bir yoludur. Duygusal farkındalık, duyguları tanıma, kabul etme ve yönetme becerisini içerir. Bu farkındalık çevrenizle sağlıklı ilişkiler kurmanızı, duygusal dengenizi korumanızı ve yaşamın zorluklarına daha iyi adapte olmanıza yardımcı olacaktır. Yaşanan zorlayıcı deneyimlerle başa çıkmak için, olayların getirdiği duygularla yüzleşebilmek gerekir. Anda kalmak, bu duygularla yüzleşmenizi kolaylaştırarak iyileşme süreçlerini destekleyecektir. Geçmişteki travmatik olaylara takılı kalmak yerine, anı yaşamak daha iyi bir zihinsel sağlık seviyesine ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 

 

Anda kalmak hayatınıza daha fazla farkındalık getiren, stresi azaltan ve iç huzuru sağlayan önemli bir yaşam becerisidir. Gündelik koşuşturmanın içinde birkaç dakika ayırarak bu pratikleri uygulamak, yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırır 

 

Anda kalma egzersizlerini gününüzün doğal bir parçası haline getirmek bilinçli bir şekilde hareket etmenizi, düşüncelerinize, duygularınıza ve bedensel duyumlarınızı farkındalık ile deneyimlemenizi sağlayacaktır. 

 

Anı yaşamak, anılarla ve gelecek kaygılarıyla meşgul olmak yerine, anın tadını çıkarmanızı ve huzurlu bir şekilde akışta kalmanızı sağlar. 

 

Unutmayın, hayatın gerçek güzellikleri genellikle şu anda saklıdır ve ancak anda kalarak onları keşfedebilirsiniz. 

 

Dr.phil. R. Meltem KAVCAR SIRMALI 

27 Şubat 2024 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir